Menu

Pan Tadzio

To co przychodzi do głowy.

HAIR

pantadzio

Lubię sobie powtórzyć ten film choćby dlatego, ze zawiera dużo muzyki. Nie tylko jednak, film Hair Milosza Formana powstał w 1979 i wtedy byłem młodym człowiekiem, równolatkiem bohaterów tego filmu. To przypomnienie moich czasów, choć za oceanem, w troszkę w innej od tutejszej scenerii.

Piszą o tym filmie często, że antywojenny. On mi, tu się takim nie wydał. Może nie militarny, ale... posłuchajcie mojego zdania, jak wtedy to widziałem.

Wtedy to był dla nas szok, ze taki film jest puszczany w naszych kinach, wtedy na bieżąco byliśmy w filmach ale sowieckich, a co mają i co nie mają oglądać ludzie, było najściślej kontrolowane. Podobny film, nie mógłby powstać w Polsce Ludowej, była jedna zdrowa socjalistyczna młodzież, a nie tam jakieś alternatywna kultura. Film Hair pokazuje dwa światy, Hippisów, czyli Bergera i jego grupę i drugi świat armia do której wstępuje Bukowski. Bukowski spotyka grupę Bergera, zaprzyjaźnia się z nią, ale nie podważa swego wstąpienia do armii. Zatem oglądając film w Polsce, widziałem alternatywę jaką może wybierać amerykańska młodzież. I widziałem to tym ostrzej, ze PRL budował świat bez alternatyw. Ja widziałem tu przejaw, że USA to silny kraj i silna armia, skoro może sobie pozwolić na taki film. Kraje obozu socjalistycznego zaś, są słabe, bo nie potrafią zdobyć się na trochę luzu, wolności czy choćby żartu z samych siebie. Wolność jest w Ameryce, więc Ameryka ma prawo walczyć w innych krajach, by tą wolność rozszerzać (na to czekaliśmy). Ja w Hair nie widziałem jakiejś 'antywojenności".

A czemu pozwolono byśmy zobaczyli  film Hair? Myślę, że dlatego, że ruchy pokojowe były finansowane przez Sowiety i to pewnie było takie pochwalenie się służb, jak to nam pięknie wychodzi.

 

---

Łazienki Królewskie zimą

© Pan Tadzio
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci